simptomi i faktori rizika preDijabetesa
Za postavljanje dijagnoze predijabetesa neophodno je da se vrednosti glikemije našte (vrednost jutarnjeg nivoa glukoze u krvi bez prethodnog obroka najmanje 8 sati) kreću u opsegu 5.6-6.9 mmol/L i to izmereno u 2 dana koja nisu uzastopna, i/ili da postoji intolerancija na glukozu gde se registruju vrednosti glikemije u 120. minutu u opsegu 7.8-11.0 mmol/ L prilikom 2h testa oralnog opterećenja glukozom (2hOGTT), HbA1C u opsegu 5.7-6.4%. U prvo vreme ovo povećanje je blago i kreće se u opsegu za predijabetes, a vremenom ukoliko se stanje zanemari nivo šećera dostiže vrednosti dovoljno visoke da se postavi dijagnoza dijabetesa.
SIMPTOMI PREDIJABETESA
NAJČEŠĆI FAKTORI RIZIKA ZA RAZVOJ PREDIJABETESA
U svakom slučaju, savremeni način života doprinosi povećanoj incidenciji predijabetesa. Vodeći faktori rizika jesu prekomerna uhranjenost, nepravilna ishrana i fizička neaktivnost, ali ne treba zanemariti ni genetsku predispoziciju – faktor rizika na koji praktično ne možemo da utičemo. Ukoliko među najbližim srodnicima imate osobu obolelu od dijabetesa, rizik da se kod vas razvije predijabetes je veći.
Na kraju, ali ne manje važan faktor rizika jeste stres. Ukoliko smo svakodnevno izloženi prekomernom stresu, pored direktnog negativnog uticaja, možemo osećati hroničan umor, a hronično umorna osoba nema motivaciju da praktikuje zdrave životne stilove. Ukoliko želimo da rizik od predijabetesa, pa samim tim i razvoja dijabetesa tipa 2, smanjimo na najmanju moguću meru, moramo zaboraviti obroke na brzaka, brzu hranu, prebacivanje sa stolice u kući na sedište automobila ili gradskog prevoza, pa u stolicu na poslu.