Fizička aktivnost
i vežbanje

Vežbanje i fizička aktivnost, u kombinaciji sa pravilnom ishranom, pomažu gubitku težine i uspešnom zadržavanju postignutog rezultata. Međutim, to nije jedini razlog za vežbanje. Svakodnevna fizička aktivnost i vežbe pomažu u regulaciji nivoa šećera u krvi i poboljšavaju zdravlje srca. Samo jedna tura vežbi, bilo da je to trening snage ili hodanje, čini ćelije osetljivijim na dejstvo insulina. Loša strana ovog efekta je da je kratkotrajan i nestaje nakon jednog dana.
Istraživanja su pokazala da ljudi sa predijabetesom i dijabetesom koji umereno vežbaju 30 do 60 minuta 3 do 4 puta nedeljno uspešno smanjuju nivo šećera u krvi za 10% do 20%, smanjujući tako šanse za razvoj komplikacija.

Redovno vežbanje takođe poboljšava krvni pritisak i nivo holesterola i smanjuje rizik od srčanog ili moždanog udara.

Vežbanjem se smanjuje rizik od razvoja osteoporoze. Prevencija je za neke oblike raka, ublažava bolove uzrokovane artritisom, stabilizuje imuni sistem, štiti od depresije i doprinosi produženju životnog veka.

Dugačka je lista prednosti za ovu besplatnu i bezbednu aktivnost koju svako može da upražnjava.

Savet za delotvorno vežbanje

UMERENE AEROBNE AKTIVNOSTI

150 do 300 minuta tokom nedelje

Aerobnom aktivnošću se ubrzava rad srca i pluća. Ona podrazumeva neprekidno kretanje. Jedna vrsta ovih aktivnosti su strukturisani programi vežbanja kao hodanje, trčanje, plivanje ili biciklizam. Druga vrsta su svakodnevne aktivnosti kao što su baštovanstvo, pranje automobila ili penjanje uz stepenice, a sve su deo aktivnog načina života. Bilo kakva fizička aktivnost zahteva od mišića da troše energiju što pomaže u kontrolisanju nivoa šećera u krvi.

Nekad može biti komplikovano uvrstiti čitav trening u dnevni raspored, ali i 10 do 15 minuta hodanja nakon obroka može biti od pomoći a 10 do 15 minuta svi mogu da izdvoje. Cilj je više kretanja, a manje sedenja.

75 do 150 minuta tokom nedelje

150 do 300 minuta tokom nedelje
Trening snage je još jedan vid vežbanja. On pomaže u izgradnji mišićne mase u koju ulazi glukoza iz krvotoka. Što se mišići više razvijaju to se više povećava metabolizam i samim tim sagorevanje kalorija.