Način primene Metformina I mere opreza
Kao i tabletiran oblik metformina sa brzim oslobađanjem, i tablete sa produženim dejstvom koriste se za lečenje predijabetesa i insulin nezavisnog dijabetesa (tip 2).
Ovaj oblik leka je naročito efikasan kod osoba mlađih od 45 godina, gojaznih, sa visokom koncentracijom šećera u krvi nakon obroka, kao i kod žena koje u svojoj istoriji bolesti imaju dijabetes tokom trudnoće.
Doziranje je jednom dnevno, uz večeru. Posle 2 nedelje lekar može na osnovu koncentracije šećera u krvi da prilagodi dozu (u nekim slučajevima i dva puta dnevno, uvek uz obrok).
Terapijom metforminom sa produženim oslobađanjem postiže se ravnomerno i produženo oslobađanje leka nakon oralnog unošenja, te se zbog toga lek može dozirati jednom dnevno (uglavnom) a da se pri tome postigne zadovoljavajući terapijski efekat. Istovremeno, primenom metformina produženog oslobađanja smanjuju se gastrointestinalna neželjena dejstava za više od 50%, a pojava dijareje za čak 75%.
Mere opreza
Terapija metforminom, uz saglasnost lekara, prekida se neposredno pre pregleda koji podrazumevaju ubrizgavanje kontrastnih sredstava koja sadrže jod (kao što su rendgensko snimanje ili snimanje skenerom), kao i pre i nakon velikih operativnih zahvata.
Metformin može da smanji nivoe vitamina B12 u serumu. Rizik od nastanka niskog nivoa vitamina B12 povećava se sa povećanjem doze metformina, trajanjem lečenja i/ili kod pacijenata sa faktorima rizika za koje je poznato da uzrokuju nedostatak vitamina B12. U slučaju sumnje na nedostatak vitamina B12 (kao što je anemija ili neuropatija), potrebno je pratiti nivoe vitamina B12 u serumu. Periodično praćenje vitamina B12 u serumu može biti potrebno kod pacijenata sa faktorima rizika za nedostatak vitamina B12. Terapiju metforminom treba nastaviti sve dok se dobro podnosi i nije kontraindikovana, a nedostatak vitamina B12 treba lečiti adekvatnom korektivnom terapijom u skladu sa važećim smernicama.
Interakcije
Neophodno je češće kontrolisati koncentraciju glukoze u krvi tokom hronične istovremene primene metformina i sledećih lekova:
• diuretici;
• lekovi koji se koriste u terapiji bola i zapaljenskih procesa (NSAIL i COX-2 inhibitori kao što su ibuprofen i celekoksib);
• lekovi u terapiji hipertenzije kao što su ACE inhibitori i antagonisti receptora angiotenzina II;
• beta-2 agonisti kao što su salbutamol ili terbutalin (koji se koriste u lečenju astme);
• kortikosteroidi;
• ostali antidijabetici.
Savremenom tehnologijom i proizvodnjom metformina produženog oslobađanja postiže se bolji terapijski efekat, jednostavnije doziranje, uz značajno povećanu podnošljivost i smanjen nivo neželjenih događaja.