Testovi za procenu regulacije nivoa šećera u krvi

Kao što smo naglasili na početku teksta, predijabetes je reverzibilan poremećaj. To znači da možemo nivo glikemije vratiti na normalan i tako sprečiti razvoj dijabetesa tipa 2 i drugih bolesti.

Dijagnoza predijabetesa i dijabetesa se postavlja određivanjem koncentracije šećera u krvi. Šećer u krvi je u smislu ove dijagnostike sinonim za glukozu. Glukoza se određuje našte (ujutru pre oboka) i/ili se radi oralni test opterećenja glukozom.

Određivanje glukoze našte može da se izvede u laboratoriji ili i u kućnim uslovima uz pomoć aparata za merenje šećera u krvi (samomerači-glukometri). Važno je da osoba najmanje 8 sati pre izvođenja testa nije ništa jela ni pila (unos vode je dozvoljen). Prilikom izvođenja testa neophodno je pročitati uputstvo proizvođača aparata kako bi se obezbedilo pravilno rukovanje i bili ispunjeni neophodni higijenski uslovi.

Normalnim vrednostima glukoze izmerene našte smatraju se vrednosti niže od 5.6mmol/l. Prema najnovijim smernicama (ADA 2023) vrednosti od 5.6 do 6.9mmol/l ukazuju na predijabetes a više od 7mmol/l na dijabetes.

Oralni test opterećenja glukozom je test kojim se procenjuje odgovor organizma na oralno (na usta) unetu glukozu. Odvija se u nekoliko faza, u laboratoriji ili zdravstvenoj ustanovi, ujutru i potrebna je priprema pacijenta. Tačnije, minimum tri dana pre izvođenja testa pacijent treba da bude na uobičajenoj ishrani, da unosi najmanje 150g ugljenih hidrata na dan i da se bavi uobičajenim fizičkim aktivnostima.

Veče pre izvođenja testa podrazumeva obrok sa prihvatljivom količinom ugljenih hidrata (30-50g), posle čega sledi gladovanje u trajanju od 8-14 sati u toku kog je dozvoljeno da se pije voda.
Pacijentu se prvo uzme krv i odredi koncentracija glukoze i insulina našte. Ukoliko je koncentracija glukoze u tom uzorku krvi niža od 7,0mmol/l test se nastavlja.

Pacijentu se zatim da da popije 75g anhidrovane glukoze, deci 1,75g/kg telesne mase maksimalno 75g, a trudnicama obično 100g glukoze rastvorene u 250-300ml vode, u toku 5 minuta.
Početak testa se računa od momenta početka uzimanja tečnosti. Nakon toga pacijent mora da miruje (ne sme se izlagati fizičkoj aktivnosti), nije dozvoljeno uzimanje hrane, pića, konzumiranje duvana, kafe u toku testa. Test traje naredna 2-3 sata, u zavisnosti za šta se rezultati testa dalje koriste.

Dinamiku uzorkovanja krvi i trajanje testa određuje lekar koji je pacijenta uputio u laboratoriju. Ukoliko test služi za postavljanje dijagnoze dijabetesa/ poremećaja tolerancije glukoze, krv se uzima još jednom, dva sata (120min) od početka testa.
Ukoliko test služi za procenu insulinske rezistencije, krv se uzorkuje na svakih 30min do dva sata (0,30, 60, 90, 120min) i u svakom uzorku se određuju glukoza i insulin.

Tumačenje rezultata testa:

Rezultate tumači lekar koji je pacijenta uputio u laboratoriju po nekom od preporučenih kriterijuma. Po kriterijumima Američke asocijacije za dijabetes:

PREDIJABETES

Povišena glukoza našte je koncentracija glukoze našte 5.6 do 6.9mmol/l; smanjena tolerancija glukoze je koncentracija glukoze 2h nakon OGTT ≥ 7,8 ≤ 11,1mmol/l; Ove vrednosti ukazuju na predijabetes.

DIJABETES

Dijabetes je prisutan ukoliko je koncentracija glukoze našte ≥ 7,0mmol/l ili dva sata nakon OGTT ≥ 11,1mmol/l.
Ukoliko rezultati testiranja ukažu na predijabetes, bez panike.
Imate šansu da promenom životnih navika nivo glukoze vratite u normalan opseg.

Nivo šećera u krvi nije konstantna vrednost već se u toku dana menja u zavisnosti od vremena kada se nivo šećera meri, da li je to posle ili pre obroka, koliko je od obroka prošlo vremena, od vrste obroka, koliko je obrok bio obiman. Nivo šećera je najviši jedan sat posle obroka nakon čega opada i posle dva sata se vraća na normalne vrednosti.